Kącik rodzica

Kącik rodzica

„PRZEDSZKOLNE KĄCIKI PRZYRODY – INICJATYWY I DOBRE PRAKTYKI W POLSCE I NA ŚWIECIE”

Taki tytuł nosi artykuł naukowy autorstwa nauczyciela wychowania przedszkolnego Eweliny Kurowickiej opublikowany na łamach czasopisma naukowego „EDUKACJA BIOLOGICZNA I ŚRODOWISKOWA” nr 3/2015.

Artykuł prezentuje ciekawe inicjatywy podejmowane na rzecz istnienia kącików przyrodniczych, a także ukazuje dobre praktyki związane z ideą tworzenia kącików przyrodniczych.  

Zamieszczone w publikacji zdjęcia przedstawiają kąciki przyrodnicze prowadzone w naszym przedszkolu „Akademii Młodego Człowieka”.

W celu zapoznania się z niniejszym materiałem należy kliknąć w link:

http://drive.google.com/file/d/0B06bOm6f1vYdUVdfM2dtWUYzeUE/view

Zasady żywienia dzieci w wieku przedszkolnym

25 listopada 2014 r. w naszym przedszkolu odbyło się ogólne zebranie z rodzicami. W pierwszej jego części wystąpiła Pani Iwona Wojcieszuk – specjalista neurologopeda, która omówiła etapy rozwoju mowy dziecka oraz wskazała różnorodne czynniki wpływające na rozwój dziecka. Ponadto Pani Mirela Borzęcka – specjalista dietetyk, uświadomiła nas, na co należy zwracać uwagę wybierając produkty żywnościowe. Dokonała analizy składu podstawowych tj. chleba, masła, wędlin, soków i wielu innych. W związku z dużym zainteresowaniem problematyką zachęcamy do przeczytania artykułów Pani Mireli Borzęckiej.

Podstawowe zasady żywienia dzieci w wieku przedszkolnym

Jak radzić sobie z niejadkiem

Skrót prezentacji

Mamo, Tato posłuchaj mnie!

Mowa stanowi najbardziej efektywny sposób komunikowania się, wpływa na rozwój wszystkich procesów psychicznych i motorycznych dziecka. Dziecko poznaje świat dzięki rozumieniu mowy, a umiejętność mówienia powala mu wyrazić swoje myśli, uczucia, spostrzeżenia. Warto wiedzieć, jak rozwija się mowa dziecka, aby umiejętnie kierować jej rozwojem. Bez tej wiedzy można zaszkodzić dziecku, wymagając od niego tego, czemu sprostać jeszcze nie potrafi bądź lekceważąc czy też przeoczając niepokojące sygnały. Rozwój mowy dziecka jest najbardziej intensywny w wieku przedszkolnym i trwa do 6-7 roku życia. Skuteczny rozwój komunikacji ma ogromny wpływ na rozwój społeczny i psychiczny naszych Maluchów.[1]

METODA PROJEKTÓW JAKO ODPOWIEDŹ NA DZIECIĘCĄ POTRZEBĘ ODKRYWANIA ŚWIATA

Pobudzanie ciekowości poznawczej polega na zachęcaniu dzieci do stawiania pytań i pomaganiu im w kształtowaniu umiejętności realizowania ich własnych pomysłów. Wszystko to służy pobudzaniu dzieci do myślenia. John Dewey napisał: "Niejedno już dziecko próbowało ze wszystkich sił `przestać myśleć`"[1]. Dlatego też należy pamiętać o tym, jak ważne jest pobudzanie i ukierunkowanie ciekawości dzieci. Sama obecność dorosłego nie wystarczy, chodzi również o to, aby będąc przy dziecku udostępnić mu pomoce, uporządkować jego działania i pomóc w wyciągnięciu wniosków. Do uzyskania efektu takich działań służy właśnie metoda projektu badawczego.

Dobre rady dla Rodziców

  1. Ciesz się razem z dzieckiem, że idzie do przedszkola.
  2. Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź. Krótkie rozstania ułatwiają dzieciom start w przedszkolu, ponieważ wtedy dzieci łatwiej kierują swoją uwagę na nauczycielkę, albo na inne dziecko.
  3. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to chociaż raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
  4. Nie obiecuj dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola. Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania.
  5. Pozwól zabrać dziecku z domu jego ulubioną zabawkę.
  6. Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał dziecko do przedszkola tato. Rozstania z tatą są mniej bolesne.
  7. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim dla siebie momencie.
  8. Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko z uśmiechem!

Przedszkole niepubliczne

Akademia Młodego Człowieka

Przedszkole Niepubliczne
ul. Starowiejska 303, 08-110 Siedlce
tel.: 517 866 010
tel.: 506 410 815
e-mail: przedszkole@akademiamc.pl

Dojazd do przedszkola w Siedlcach
Copyright © 2024 Akademia Młodego Człowieka Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt: TOJA.org | Budowa strony: L77.pl